jeseničtí orli

On-line

Statistika

Jak to začalo

Vše to začalo na konci léta roku 2005.

     Jirka Beníček starší a Jirka Beníček mladší si pořídili nová treková kola a byli nažhavení do cyklovýletů po jesenických cestách a terénech. Jirka Beníček ml.( Jiřin) se zmínil o tomto počinu Mojmíru Žváčkovi (Miki). Domluvili se, že po dlouhé době usedne na kolo a přidá se k nim.

     První společná jízda vedla z Jeseníku přes Šumnou na Kristovo loučení, dále na Rejvíz, Zlatý Chlum, Křížový vrch a k Jirkovi Beníčkovi st.(Dospělej). Trasa byla dlouhá 45 km.  Sluníčko hřálo, cesta proběhla bez problémů a tak všichni tři byli nadšeni, jak krásný den prožili. Tehdy netušili, že právě vzniklo jádro budoucího sportovního klubu Jesenických orlů.

     Bylo to 19.září 2005.

 

     Do konce roku 2005 zdolali spoustu míst a vrcholů. Vidly, Obří skály, Paprsek, Orlík a samozřejmě nejvyšší možný bod a tím je Praděd. Při jedné z vyjížděk 9.10.2005, potkali na silnici osamělou cyklistku, která se rozhodovala, kam ten den pojede. Projížděli kolem ní, když v tom Dospělej říká: „slečno, pojeďte s náma“. Slečna moc dlouho neváhala a jela. Byla to Věrka Kirschnerová a dodnes jezdí „s náma“. Od toho dne už byli čtyři. Vlastně to není úplně přesné. Bylo jich pět, protože už dávno před tím jezdil s Dospělým a Jiřinem další člen týmu. Je to Pepa Ambroz a jezdí pouze na běžkách, poněvadž jeho profese mu neumožňuje letní aktivity.

   

        

     29.10.2005 probíhala v Jeseníku cyklistická akce „Poslední kilometr“. Celou akci uváděl známý a populární sportovní komentátor Robert Bakalář. Tehdy jsme si poprvé přičichli k bikovému světu. Na povinné zastávce na Revízu jsme stáli za rohem „Noskovy chaty“ a nevšimli si nikdo, že se peloton dal do pohybu. Když jsme to zjistili, byli už všichni v trapu. Cílový guláš a svařák nám ovšem neunikl !!!

 

     Jak vlastně vznikl název „Jeseničtí orli“? Velice často navštěvovanou kótou byla rozhledna Zlatý Chlum. Tam stejně často zavítal i děda Opluštil. Při jednom takovém setkání prohlásil :  „Á, jeseničtí orli jsou tady“. Potom se stalo ještě několikrát, že nás takhle kdosi nazval, no a už to bylo.

          1.9.2006 Proběhl druhý ročník Priessnitzovy 60. Tohoto skutečného závodu jsme se zúčastnili i my. Samozřejmě, že na bodovací místa jsme nemohli ani pomýšlet, ale zúčastnili jsme se a DOJELI !!! Dospělej, Jiřin a Miki. Opět to jádro.

     Na tomto závodu jsme se seznámili s Kladenským klubem „Oceloví letci“. Ti jezdí na zcela jiné úrovni. Jejich hlavní aktivitou je moutainbike. Den před závodem a den po závodě jsme diskutovali o tom, jak založit sportovní klub atd. Nedlouho poté přišel Miki s prvním návrhem na znak jesenických orlů. Po několika úpravách byl znak schválen. Ze znaku se dá vyčíst, čím se klub zabývá.

BIKING – horské kolo, SKIING – běžky, TREKKING – pěší turistika.Ozubený okraj znaku má představovat převod kola. Tady také probíhala debata o tom, jestli ozubení nechat, či nikoliv. Někomu by totiž mohlo připadat spíše jako vršek od piva. Ani toto nás však neodradilo, protože i pivo je součástí našich výletů za poznáním krás Jesenicka. Kdo jiný než Jesenický orel by měl umět poradit žíznivému turistovi z daleka, kde a jaké pivo se točí !?

 

     Zhruba v červenci 2006 přichází do týmu phdr.Ivan Galuszka (Dotóre), opravdový znalec jesenických kopců a cest. Dalším členem je Michal Uhelszki. Ten přichází do týmu v březnu 2007.

 

     Od konce roku 2006 připravoval Miki stanovy jesenických orlů (JO) pro registraci u ministerstva vnitra. Po jednom neúspěchu, kdy byl návrh stanov vrácen pro malé nesrovnalosti, byla registrace u MVČR provedena 23.2.2007. Takto vznikl "sportovní klub Jeseničtí orli Jeseník o.s.".Přípravným výborem byl zvolen jako předseda JO Jiří Beníček st.